Wspomnienia zza kulis przygotowań do “Niespełnionej miłości”

Już w czerwcu br. zaprosimy wszystkich na premierę kolejnego po “Niespełnionej miłości” spektaklu na motywach japońskiej bajki. Prowadzimy nabór do grup na warsztaty przygotowujące aktorów i tancerzy. Daliśmy sobie na to więcej czasu niż za pierwszym razem – pracujemy z instruktorkami z Japonii, które opracowały szablon etapów realizacji projektu.

Tymczasem zachęcamy do dalszego wspólnego wspominania. Tym razem swoimi przemyśleniami podzielił się z nami Marcin (członek ekipy) oraz Michał (stworzył samurajskie zbroje na potrzeby przedstawienia), a także Wiktoria (odtwórczyni roli księżniczki Kaguyi).

moztaż japońskiej chatkiPrzygotowanie efektów specjalnych w przedstawieniu było nie lada wyzwaniem. Ze względu na krótki termin i mały budżet, nie mogliśmy sobie pozwolić na długie poszukiwania odpowiednich elementów do skonstruowania scenografii. W gruncie rzeczy trzeba było zrobić „coś z niczego” – wykorzystując w sposób bardzo kreatywny wszelkie dostępne środki.

Przygotowania wymagały zaangażowania wszystkich osób biorących udział w przedstawieniu. Część scenografii powstała ze wspólnie zebranych materiałów, jak na przykład las bambusowy, który wykonany został z rolek tekturowych po tkaninach i ręcznikach kuchennych. Wiele zachodu sprawiły monety, które według scenariusza miały wysypać się z pni bambusowych – ostatecznie jednak udało się osiągnąć zamierzony efekt.

Istotnym elementem scenografii była góra Fudżi przygotowana z kartonu, a komin wulkanu tworzyły rury PCV. Cała konstrukcja opierała się na sztaludze malarskiej.

Marcin, członek ekipy

Jakim doświadczeniem był dla Ciebie udział w przedstawieniu?

Przede wszystkim była to dla mnie spora zabawa, bo jest to okazja do zrobienia czegoś, czego na co dzień się nie robi. Po drugie, było to spotkanie z kulturą japońską, której teraz już nie ma – przedstawienie zostało stworzone z zachowaniem elementów historycznej kultury. Są różnego rodzaju elementy wyrosłe z zachowań, których się teraz już nie praktykuje, a daje to troszeczkę do myślenia, bo kultura japońska sama w sobie zawiera pewne emocje, które dla nas są obce. Dodatkową rzeczą jest spotkanie z językiem w innej formie, zetknięcie się z kulturą językową. Myślę, że większość osób biorących udział w tego typu przedsięwzięciu ma zapał do tego, żeby się jeszcze bardziej rozwijać. To przedstawienie dało mi możliwość rozwoju wewnętrznego i kontaktu z kulturą japońską.

Ile trwało przygotowanie pierwszej zbroi?

302A1290repZrobienie pierwszej zbroi bez większości szczegółów trwało mniej więcej około tygodnia. Obie zbroje były wykończone w ciągu dwóch i pół tygodnia. Było sporo przeplatania i sporo przygotowania, ale mimo wszystko myślę, że wyszło całkiem nieźle.

Reszta strojów też całkiem nieźle się zaprezentowała, więc myślę, że widzowie pozytywnie odebrali tę naszą stylizację na epokę Heian. Rozmawiałem z kilkoma osobami, które stwierdziły, że było to coś zaskakującego, choć na początku myśleli, że to będzie bardziej dziecinne. A nam wyszło z tego prawdziwe przedstawienie teatralne.

Michał, aktor i autor kostiumów (zbroje)

Kaguya-hime w towarzystwie rodziców

Kaguya-hime w towarzystwie rodziców

Warsztaty teatralne były dla mnie niezwykłym przeżyciem, możliwością spróbowania czegoś nowego. Przydały się też do nauki języka japońskiego – poznałam wiele nowych słów.

Do głównej roli uczyłam się długo. Musiałam dużo ćwiczyć, nauczyć się intonacji, wymowy, żeby to, co mówię było zrozumiałe dla publiczności. Gesty i zachowania również sprawiały mi pewną trudność, ponieważ musiałam wcielić się w dosyć ciężką rolę, rolę Japonki, a dodatkowo księżniczki, a ja jako Europejka… było to dla mnie naprawdę trudne.

Brałam już udział w różnych przedstawieniach w szkolnym kółku teatralnym, ale pierwszy raz występowałam w przedstawieniu kostiumowym po japońsku. Podczas samego spektaklu byłam bardzo zestresowana przede wszystkim tym, czy wszystko dobrze wypowiem.

Wiktoria, odtwórczyni głównej roli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *